[Home] [Upcoming Events] [Registration] [Clubs] [Junior Development] [Links]
[Executive Committee] [Event Results] [Promotions] [Members Listing] [Contact Information]
 

 

Florida Judo State Championships 2006 - Results

 

Juniors

| Female | Male |

Seniors

| Women | Men |

Masters

| Male Masters |

Kata

| Kata Results |

 

Junior Female Categories

| Return to Top |

 

Girls Ages 5 to 6, Lightweight Novice

1st Giovanna Prado Ki-Itsu-Sai
2nd Rebecca Lewers Budokan Judo Club

Girls Ages 7 to 8, Novice Lightweight

1st Gabriela Prado Ki-Itsu-Sai Judo Club
2nd Elian Mivano Ki-Itsu-Sai Judo Club
3rd Athenna Connell Central Florida Judo

Girls Ages 7 to 8, Novice Mediumweight

1st Venessa Tejada Ki-Itsu-Sai Judo Club
2nd Beverly Daniels Samurai Judo & Jujitsu

Girls Ages 7 to 8, Novice Heavyweight

1st Sarah Subko Florida School of Judo
2nd Ashleight Castro-White Miami Judo Academy
3rd Liza Patton El Mambi Judo Club

Girls Ages 9 to 10, Novice Lightweight

1st Melissa Clauss Central Florida Judo
2nd Christiana Moline Central Florida Judo
3rd Jessica Alzanora Florida School of Judo

Girls Ages 9 to 10, Advance Mediumweight

1st Harley Mueller Judo Ryu Jacksonville
2nd Kelly Germain GE Judo
3rd Po Young Kim Metro Orlando Judokai

Girls Ages 9 to 10, Advance Heavyweight

1st Kristina Carreras Florida School of Judo
2nd Karen Tecler Chikarakogeki
3rd Kathryn Tecler Chikarakogeki

Girls Ages 11 to 12, Lightweight

1st Katie Germain GE Judo
2nd Suse Almora El Mambi Judo Club

Girls Ages 11 to 12, Mediumweight

1st Yesenia Crespo El Mambi Judo Club
2nd Carine Caminero El Mambi Judo Club
3rd Jasmire Rodriguez Central Florida Judo

Girls Ages 11 to 12, Heavyweight

1st Persila Bencomo Miami Judo Academy
2nd Francisca Iglesias Ki-Itsu-Sai Judo Club

Girls Ages 11 to 12, Advance Heavyweight

1st Carly Patton El Mambi Judo Club
2nd Tiana Zambrano El Mambi Judo Club

Girls Ages 13 to 14, Lightweight

1st Laura Higgins El Mambi Judo Club
2nd Sarah Neyra Tomodachi Judo
3rd Shea Favorite Central Florida Judo

Girls Ages 13 to 14, Mediumweight

1st Carly Patton El Mambi Judo Club
2nd Victoria Lewers Budokan Judo Club
3rd Karina Bach El Mambi Judo Club

Girls Ages 13 to 14, Heavyweight

1st Kate Patton El Mambi Judo Club
2nd LaQuinta Alien Onikusu Judo Club
3rd Ariana Garcia Champion Martial Arts

Girls Ages 15 to 16, Lightweight

1st Sofia Aliendo Ki-Itsu-Sai Judo Club
2nd Karyna Martinez Tomodachi Judo

Girls Ages 15 to 16, Advance Heavyweight

1st Brittini Bradford St. Pete Judo Club

 

Junior Male Categories

| Return to Top |

 

Boys Ages 5 to 6, Novice Lightweight

1st Davin Kingston Central Florida Judo
2nd Jeremy Leong El Mambi Judo Club
3rd Gebnel Colbath Central Florida Judo

Boys Ages 5 to 6, Novice Mediumweight

1st Kai Cook Imperial Dragon Judo
2nd Carlos Ramirez El Mambi Judo Club
3rd Michael Elrod Vigness Judo

Boys Ages 5 to 6, Novice Heavyweight

1st Logan Bryant Miami Judo Academy
2nd Stanford Tolbert Onirusu Judo Club
3rd Noah Nesenman Miami Judo Academy

Boys Ages 7 to 8, Novice Lightweight

1st Brandon Garvin Florida School of Judo
2nd Ryan Rodriguez Champion Martial Arts
3rd Adam Tierney Imperial Dragon Judo

Boys Ages 7 to 8, Advance Lightweight

1st Steven Brinegar Central Florida Judo
2nd William Rigsby Central Florida Judo
3rd Ryan Rodriguez Champion Martial Arts

Boys Ages 7 to 8, Advance Lightweight

1st Luis Almanza Central Florida Judo
2nd William Rigsby Central Florida Judo

Boys Ages 7 to 8, Novice Mediumweight

1st Jonathan Morales Champion Martial Arts
2nd Rodhi Minano Ki-Itsu-Sai Judo Club
3rd Ivan Faraldo Miami Judo Academy

Boys Ages 7 to 8, Advance Mediumweight

1st Jonathan Morales Champion Martial Arts
2nd Ramido Aliendo Ki-Itsu-Sai Judo Club
3rd Hugh Hickman Florida School of Judo

Boys Ages 7 to 8, Novice Heavyweight

1st Colin Robinson Orlando Judo Inc.
2nd Anthony Laguardia Champion Martial Arts

Boys Ages 7 to 8, Novice Heavyweight

1st Noah Hyde Imperial Dragon Judo
2nd Andrew Abreu El Mambi Judo Club

Boys Ages 9 to 10, Novice Lightweight

1st Cedric Leong El Mambi Judo Club
2nd James Harbilas Chikarakogeki
3rd Kyle Ivy Tampa

Boys Ages 9 to 10, Advance Lightweight

1st Kyle Williams Ki-Itsu-Sai Judo Club
2nd Jason Huertas Florida School of Judo
3rd Harry Glasser Judo Ryu Jacksonville

Boys Ages 9 to 10, Novice Mediumweight

1st Harry Glasser Judo Ryu Jacksonville
2nd Anthony Laguradia Champion Martial Arts
3rd Alexander Rigsby Central Florida Judo

Boys Ages 9 to 10, Advance Mediumweight

1st Christopher Alaynick Florida School of Judo
2nd Alexander Alaynick Florida School of Judo

Boys Ages 9 to 10, Novice Heavyweight

1st Francisco Garcia Champion Martial Arts
2nd James Minton Imperial Dragon Judo

Boys Ages 9 to 10, Advance Heavyweight

1st Patrick Roberson Orlando Judo Inc.
2nd Austin Marino Central Florida Judo

Boys Ages 11 to 12, Novice Lightweight

1st Alfred Lewers Budokan Judo Club
2nd Yoshiro Castillo Orlando Judo Inc.
3rd Kevin Calderon Champion Martial Arts

Boys Ages 11 to 12, Advance Lightweight

1st Daniel Neyra Tomodachi Judo
2nd Esteban Gomez-Rivera El Mambi Judo Club
3rd Alessi Taffanelli El Mambi Judo Club

Boys Ages 11 to 12, Novice Mediumweight

1st Willie Inserra Florida School of Judo
2nd Chris Mane El Mambi Judo Club

Boys Ages 11 to 12, Heavyweight

1st Eric Wortman GE Judo
2nd Colin Higgins El Mambi Judo Club
3rd William Iaserra Florida School of Judo

Boys Ages 11 to 12, Advance Heavyweight

1st Richard Santa Cruz Florida School of Judo
2nd Dylan Seidle Central Florida Judo
3rd Alexander Laguardia Champion Martial Arts

Boys Ages 13 to 14, Novice Lightweight

1st Amir Dairakbarnia Miami Judo Academy
2nd Andre Brooks Onikusu Judo Club
3rd Duenn Renean Onikusu Judo Club

Boys Ages 13 to 14, Advance Lightweight

1st Santiago Martinez Ki-Itsu-Sai Judo Club
2nd Lawrence DeRosse Champion Martial Arts
3rd Michael Kowalezyk GE Judo

Boys Ages 13 to 14, Novice Mediumweight

1st Lawrence DeRousse Champion Martial Arts
2nd Joseph Kim Metro Orlando Judokai
3rd Rubio Alexander Champion Martial Arts

Boys Ages 13 to 14, Advance Mediumweight

1st Rolando Ruiz Budokan Judo School
2nd Tyler Hilt Judo Ryu Jacksonville
3rd Tylor Ferry Florida School of Judo

Boys Ages 13 to 14, Novice Heavyweight

1st Devin Fowler Imperial Dragon Judo

Boys Ages 15 to 16, Lightweight

1st Miguel Ballesteros Ki-Itsu-Sai Judo Club
2nd GianCarlo Doradori Ki-Itsu-Sai Judo Club
3rd Christopher Bohls-Monles Ki-Itsu-Sai Judo Club

Boys Ages 15 to 16, Mediumweight

1st Ronnie Talledo Ki-Itsu-Sai Judo Club
2nd Gabriel Labrada Miami Judo Academy
3rd Jared Holme Florida School of Judo

Boys Ages 15 to 16, Heavyweight

1st Garrett Corbo Tomodachi

Boys Ages 15 to 16, Heavyweight

1st Carlos Francisco Hashiro Dojo
2nd K.C. Bradford St. Pete Judo
3rd Christopher Escamilla West Palm Beach Judo Academy

 

Senior Women Categories

| Return to Top |

 

Senior Women, Advance 52 kg. and under

1st Veronica Prado Ki-Itsu-Sai Judo Club
2nd Monica Gonzalez Florida Universal Judo

Senior Women, Advance 63 kg. and under

1st Jeanette Rodriguez Ki-Itsu-Sai Judo Club
2nd Yanik Labrada Miami Judo Academy
3rd Laila Carmichael Budokan Judo Club

Senior Women, Advance 70 kg. and under

1st Sofia Aliendo Ki-Itsu-Sai Judo Club
2nd Taylor Middendorg El Mambi Judo Club
3rd Meredith Alaynick Florida School of Judo

Senior Women, Advance 78 kg.+

1st Brittini Bradford St. Pete Judo

 

Senior Men Categories

| Return to Top |

 

Senior Men, Advance 60 kg. and under

1st Miguel Ballesteros Ki-Itsu-Sai Judo Club
2nd Michel Santos Florida School of Judo

Senior Men, Novice 66 kg. and under

1st Richard Delgado Champion Martial Arts
2nd Pabio Rios-Hernandez Tampa
3rd Christian Davis Metro Orlando Judokai

Senior Men, Advance 66 kg. and under

1st Ronnie Talledo Ki-Itsu-Sai Judo Club
2nd George Ramos West Palm Beach Judo Academy
3rd Luis Moratalla El Mambi Judo Club

Senior Men, Novice 73 kg. & 81 kg and under

1st Andy Marshell St. Pete Judo
2nd Cho Minseok Metro Orlando Judokai

Senior Men, Advance 73 kg. and under

1st Jean P. Choy Ki-Itsu-Sai Judo Club
2nd George Ramos Miami Judo Academy
3rd Luis Moratalla El Mambi Judo Club

Senior Men, Advance 81 kg. and under

1st Leonardo Alan Ki-Itsu-Sai Judo Club
2nd Shawn Blakey F.U.J. Judo
3rd Phillip Spano El Mambi Judo Club

Senior Men, Novice 90 kg. and under

1st Jarrod Honrada Eglin AFB Judo Club
2nd John Lancaster Sarasota Judo Inst.
3rd Michael Busby Metro Orlando JudoKai

Senior Men, Advance 90 kg. and under

1st Phillip Spano El Mambi Judo Club
2nd Jeremy Anderson Orlando Judo Inc.
3rd James Folsom T.C.C. Judo

Senior Men, Advance 100 kg. and under

1st John Fiege Judo Ryu Jacksonville
2nd Lalo Brborich Tamiami Judo

Senior Men, Advance over 100 kg.

1st Shawn Wright Tallahassee
2nd Timothy (T.J.) Harmeling GE Judo
3rd Christopher Fernandez Champion Martial Arts

 

Masters Male Categories

| Return to Top |

 

Masters Male Lightweight

1st Mark Vahle Orlando Judo Inc.
2nd Jesus Almora El Mambi Judo Club
3rd Roland Garcia Judo Ryu Jacksonville

Masters Male Mediumweight

1st Edwin Caranza Florida School of Judo
2nd John Constantino Florida School of Judo
3rd Charles Alaynick Florida School of Judo

Masters Male Light Heavyweight

1st John Fiege Judo Ryu Jacksonville
2nd Brian Germain GE Judo
3rd Yovani Cresdo El Mambi Judo Club

Masters Male Heavyweight

1st Luis Hernandez Central Florida Judo
2nd Paul Dodson Florida School of Judo
3rd Justin Higgins El Mambi Judo Club

 

Kata Categories

| Return to Top |

 

Ju-no-Kata Results

1st Tori Shea Favorite Central Florida Judo
  Uke Luis-Manuel Almanza Central Florida Judo

Kodokan Goshin Jutsu Results

1st Tori Shea Favorite Central Florida Judo
  Uke Kristin Harrison Central Florida Judo

Itsutsu-no-Kata Results

1st Tori Shea Favorite Central Florida Judo
  Uke Christiana Moline Central Florida Judo
2nd Tori Christiana Moline Central Florida Judo
  Uke Corbin Moline Central Florida Judo
3rd Tori William Rigsby Central Florida Judo
  Uke Alexander Rigsby Central Florida Judo

 

©2004 Florida Judo, Incorporated. All rights reserved.

Last Updated: March 16, 2006