2007 Florida State Judo Championships - Results

2007 States Picture Falcon Judo
Photo of part of Falcon Judo Club at 2007 Florida States Championships

2007 States Picture Florida School of Judo
Photo of part of Florida School of Judo at 2007 Florida States Championships

 

Novice Juniors

| Female | Male |

Kata

| Kata Categories |

Juniors

| Female | Male |

Seniors

| Women | Men |

Masters

| Female Masters | Male Masters |

Team

| Team |

 

Junior Female Novice Categories

| Return to Top |

 

Novice, Female, Bantam Jr., 28 kg

1st Samantha Menendez Falcon Judo

Novice, Female, Intermediate 1, 43kg

1st Katherine Lieby Panther Judo
2nd Deanna Miller West Palm Beach Judo Academy

Novice, Female, Intermediate 1, +43kg

1st Samara Mairena Falcon Judo
2nd Kaelis Martinez A. Kolychkine Judo Foundation
3rd Everee Christian Onikusu

Novice, Female, Juvenile A, 58kg

1st Alexia Cambroneiro Falcon Judo
2nd Tania Hernandez Panther Judo
3rd Christina Powell-Abreu Panther Judo

 

Junior Male Novice Categories

| Return to Top |

 

Novice, Male, Bantam Jr, 23kg

1st Bryson Labreque Central Florida Judo
2nd Alexander Taboas Champion Martial Arts
3rd Jonathan Vega No Club Listed

Novice, Male, Bantam Jr, 28kg

1st Louis Boucard Falcon Judo
2nd Jonathan Vega No Club Listed

Novice, Male, Bantam Jr, +28kg

1st Juan Suarez Champion Martial Arts
2nd Oscar Vaugh Central Florida Judo
3rd Bryson Labreque Central Florida Judo

Novice, Male, Bantam Jr, +28kg Special

1st Danny Collazo No Club Listed
2nd Oscar Vaugh Central Florida Judo

Novice, Male, Bantam 1, 25kg

1st Leonardo Siggnero Champion Martial Arts
2nd Thomas McDonald Panther Judo
3rd Louis Boucard Falcon Judo

Novice, Male, Bantam 1, +28kg

1st Ben Fernandez Champion Martial Arts
2nd Darien Mairena Falcon Judo

Novice, Male, Bantam 2, 21kg

1st Mario Vega Banzai Judo
2nd Morya Miguel Mora Champion Martial Arts
3rd Gabriel Footman Falcon Judo

Novice, Male, Bantam 2, 25kg

1st Christian Diaz Tomodachi Judo
2nd Antonio Amram El Mambi Judo

Novice, Male, Bantam 2, 28kg

1st Christian Diaz Tomodachi Judo
2nd Kaiden Castillo Central Florida Judo

Novice, Male, Bantam 2, +30kg

1st Cesar Sardinas Banzai Judo
2nd Mathew Vigness Vigness Judo

Novice, Male, Bantam 3, 27kg

1st Mikhel Codinach Champion Martial Arts
2nd Jonathan Gonzales Falcon Judo Club

Novice, Male, Bantam 3, 33kg

1st Reny Diaz Tomodachi Judo
2nd Rodny Hernandez Falcon Judo
3rd Pablo Torres Banzai Judo

Novice, Male, Intermediate 1, 30kg

1st Michel Vega Banzai Judo
2nd Nick Roig Vigness Judo
3rd Christian Martinez Champion Martial Arts

Novice, Male, Intermediate 1, 34kg

1st Vincent Ttrinidad El Mambi Judo
2nd Paul Dodson Florida School of Judo
3rd Albert Collins Champion Martial Arts

Novice, Male, Intermediate 1, 38kg

1st Kevin Reese Champion Martial Arts
2nd Alfonso Flores Banzai Judo

Novice, Male, Intermediate 2, 38kg

1st Ricky Roig Vigness Judo
2nd Ariel Caraballo Panther Judo

Novice, Male, Intermediate 2, 53kg

1st Andres Flores Banzai Judo
2nd Christian Varona Budokan Judo

Novice, Male, Juvenile B, 60kg

1st Aaron Smothers Summerlin Judo
2nd Jayson Myers Tomodachi Judo

Novice, Male, Juvenile B, 64+kg

1st Prenel Jaquet Tomodachi Judo
2nd Ryan Sullivan Summerlin Judo

 

Kata Categories

| Return to Top |

 

Junior Itsutsu-no-Kata Results

1st Tori William Rigsby Central Florida Judo
  Uke Alexander Rigsby Central Florida Judo

Junior Ju-no-Kata Results

1st Tori Shea Favorite Central Florida Judo
  Uke Luis-Manuel Almanza Central Florida Judo

 

Junior Female Categories

| Return to Top |

 

Female, Bantam Jr, 28kg

1st Giovanna Prado Ki-Itsu-Sai Judo
2nd Sarah Alzamora Florida School of Judo

Female, Bantam 2, 25kg

1st Abrianna D'Orazio Banzai Judo

Female, Bantam 2, 30kg

1st Ashley Brinegar Central Florida Judo

Female, Bantam 3, 23kg

1st Gabriella Prado Ki-Itsu-Sai Judo
2nd Athena Cornell Central Florida Judo

Female, Bantam 3, 31kg

1st Carolyna Puentes West Palm Beach Judo Academy
2nd Natalie Santana Vigness Judo
3rd Tasha Miller West Palm Beach Judo Academy

Female, Bantam 3, Special

1st Athena Cornell Central Florida Judo
2nd Ashley Brinegar Central Florida Judo
3rd Abrianna D'Orazio Banzai Judo

Female, Intermediate 1, 34kg

1st Sarah Subko Florida School of Judo
2nd Ashlyn White Panther Judo

Female, Intermediate 1, 38kg

1st Nadine Fiege Judo Ryu Jacksonville
2nd Kelly Germain Summerlin Judo
3rd Ashleigh Castro-White Miami Judo Academy

Female, Intermediate 2, 28kg

1st Jessica Alzamora Florida School of Judo

Female, Intermediate 2, 34kg

1st Sarah Brady Falcon Judo
2nd Annamaria Perez Metro Orlando Judo Kai
3rd Melissa Clauss Central Florida Judo

Female, Intermediate 2, 38kg

1st Jenna Brady Falcon Judo

Female, Intermediate 2, 48kg

1st Kelly Palaez Banzai Judo
2nd Katie Germain Summerlin Judo
3rd Kristina Carreres Florida School of Judo

Female, Intermediate 2, 53kg

1st Kaileigh Pintavalle Vigness Judo

Female, Intermediate 2, +53kg

1st Danielle Valdes-Pages Banzai Judo
2nd Kaileigh Pintavalle Vigness Judo

Female, Juvenile A, 48kg

1st Shea Favorite Central Florida Judo
2nd Jasmine Rodriguez Central Florida Judo
3rd Nicole Pelaez Banzai Judo

Female, Juvenile A, 53kg

1st Sarah Neyra Kerai Judo
2nd Brianna Padron Panther Judo
3rd Carmina Carminero El Mambi Judo

Female, Juvenile A, 58kg

1st Carly Patton El Mambi Judo
2nd Teannie Hernandez Panther Judo

Female, Juvenile B, +70kg

1st LaQuinta Allen Onikusu
2nd Kate Patton El Mambi Judo
3rd Carrie Goad Summerlin Judo

 

Junior Male Categories

| Return to Top |

 

Male, Bantam Jr, 23kg

1st Jonathan Vega No Club Listed

Male, Bantam Jr, +28kg

1st Juan Suarez Champion Martial Arts

Male, Bantam 1, 28kg

1st Michael Elrod Vigness Judo
2nd Maxwell Alaynick Florida School of Judo

Male, Bantam 2, 25kg

1st Michael Elrod Vigness Judo
2nd Lane Peyton El Mambi Judo
3rd Carlos Ramirez El Mambi Judo

Male, Bantam 2, 30kg

1st Javier Acosta Falcon Judo
2nd Logan Bryant Miami Judo Academy
3rd Stanford Tolbert Onikusu

Male, Bantam 3, 27kg

1st Benjamin Prado Ki-Itsu-Sai Judo
2nd Max Lopez Champion Martial Arts

Male, Bantam 3, 31kg

1st Danny Perez Ki-Itsu-Sai Judo
2nd Andrew Castro Falcon Judo

Male, Bantam 3, 35kg

1st Nicholas Stampley Ki-Itsu-Sai Judo
2nd Andres Chao Budokan Judo
3rd Yosbel Rodriguez Budokan Judo

Male, Intermediate 1, 26kg

1st Zachary Sherman Vigness Judo
2nd Oliver Corley Budokan Judo

Male, Intermediate 1, 30kg

1st Mark Mitchell Champion Martial Arts
2nd Liam Rigsby Central Florida Judo
3rd Isaiah Nieles Central Florida Judo

Male, Intermediate 1, 34kg

1st Alejandro Menendez Falcon Judo
2nd John Casas Champion Martial Arts
3rd Luis Almanza Central Florida Judo

Male, Intermediate 1, 43kg

1st Jordan de la Cruz Banzai Judo
2nd Anthony Vega Banzai Judo
3rd Alberto Siggaro Champion Martial Arts

Male, Intermediate 1, +43kg

1st Patrick Jones Onikusu
2nd Noah Hyde Summerlin Judo
3rd Mikhal Patterson Onikusu

Male, Intermediate 2, 31kg

1st Christopher Alvarez Championship Martial Arts
2nd Steve Brinegar Central Florida Judo
3rd Brandon Smith Tomodachi Judo

Male, Intermediate 2, 34kg

1st Andres Alsina Panther Judo
2nd Jonathan Morales Falcon Judo

Male, Intermediate 2, 42kg

1st Harry Glasser Judo Ryu Jacksonville
2nd Alexander Valdes-Pages Banzai Judo
3rd Jason Huertas Florida School of Judo

Male, Intermediate 2, 48kg

1st Alessi Taffanelli El Mambi Judo
2nd Christopher Alaynick Florida School of Judo
3rd Nathaniel Zambrano El Mambi Judo

Male, Intermediate 2, 53kg

1st Ricardo Menendez Falcon Judo
2nd Alexander Alaynick Florida School of Judo
3rd Samuel Vinson Onikusu

Male, Intermediate 2, +53kg

1st Dylan Seidle Central Florida Judo
2nd Jesus Brea Budokan Judo
3rd Austin Belton Central Florida Judo

Male, Juvenile A, 44kg

1st Esteban Gomez-Rivera Miami Judo Academy
2nd Jonathan Rada El Mambi Judo
3rd Danny Hered Judo Ryu Jacksonville

Male, Juvenile A, 48kg

1st Lucas Gama Ki-Itsu-Sai Judo
2nd Joshua Prado Ki-Itsu-Sai Judo
3rd Ronny Montesino Champion Martial Arts

Male, Juvenile A, 58kg

1st Eric Wortman Summerlin Judo
2nd Daniel Cowden Miami Judo Academy
3rd Alex Padron Miami Judo Academy

Male, Juvenile A, 64kg

1st Richard Santacruz Florida School of Judo

Male, Juvenile A, +64kg

1st Adam Pasternak Lake City Judo
2nd Reynaldo Acosta A. Kolychkine Judo
3rd Ryan Sullivan Summerlin Judo

Male, Juvenile B, 60kg

1st Tylor Ferry Florida School of Judo
2nd Steve Perez Ki-Itsu-Sai Judo
3rd Torin Norvell Orlando Judo

Male, Juvenile B, 66kg

1st Luis Gonzales West Palm Beach Judo Academy
2nd Kevin Joseph Sarasota Judo
3rd Prenel Jaquet Tomodachi Judo

Male, Juvenile B, 73kg

1st Rolando Ruiz Budokan Judo
2nd Raymond Torres Summerlin Judo

Male, Juvenile B, 81kg

1st Christopher Crant A. Kolychkine Judo

Male, Juvenile B, 90kg

1st Andrew Burris Summerlin Judo
2nd Dallas Gobble Summerlin Judo
3rd Christopher Crant A. Kolychkine Judo

 

Senior Women Categories

| Return to Top |

 

Female, Senior, 63kg

1st Heidy Arias Panther Judo
2nd Yanik Labrada Miami Judo Academy
3rd Angelica Delgado Ki-Itsu-Sai Judo

Female, Senior, Open

1st Nina Cutro-Kelly No Club Listed
2nd LaQuinta Allen Onikusu

 

Senior Men Categories

| Return to Top |

 

Male, Senior, 55kg

1st Andre Brooks Onikusu
2nd Rainer Carballo A. Kolychine Judo

Male, Senior, 60kg

1st Hiram Cruz Judo Ryu Jacksonville
2nd Santiago Martinez Ki-Itsu-Sai Judo
3rd Weber Wu UF Judo

Male, Senior, 66kg

1st Julian Prado Ki-Itsu-Sai Judo
2nd Jesse Floyd No Club Listed
3rd Rithi Phan Judo Ryu Jacksonville

Male, Senior, 73kg

1st Chan Youn UF Judo
2nd Pedro Landrau Tomodachi Judo
3rd Mark Pierce Lake City Judo

Male, Senior, 81kg

1st Payydis Mazdez Orlando Judo
2nd Javier Cueves Budokan Judo
3rd Andres Castro Falcon Judo

Male, Senior, 90kg

1st Johnny Rodriguez Jack Williams Judo
2nd Timothy Therrien Florida School of Judo
3rd Honatho Saddler UF Judo

Male, Senior, 100kg

1st John Fiege Judo Ryu Jacksonville
2nd Timothy J. Harmeling Summerlin Judo
3rd Paul Dodson Florida School of Judo

Male, Senior, +100kg Kyu Division

1st Francisco Mendoza Tamiami Judo
2nd Aristides Bustillo Falcon Judo

Male, Senior, Exhibition Match

1st Juan Rodriguez Central Florida Judo
2nd Clay Contouris Tomodachi Judo

 

Masters Female Categories

| Return to Top |

 

Female, Masters +60y, 78kg

1st Regina Gosselin El Mambi Judo

 

Masters Male Categories

| Return to Top |

 

Male, Masters 30-40y, 81kg

1st Franck Olliver El Mambi Judo
2nd Brus Lazo Falcon Judo
3rd Juan Rodriguez Central Florida Judo

Male, Masters 30-40y, 90kg

1st Gilbert David Carrera Florida School of Judo
2nd Bradley Riles Florida School of Judo

Male, Masters 40-50y, 66kg

1st Phil Rizzo St. Pete Judo

Male, Masters 40-50y, 73kg

1st Francisco Amram El Mambi Judo
2nd Michael Lemery Tomodachi Judo

Male, Masters 40-50y, 81kg

1st Tracy Keck Krop Community Ctr
2nd Mike Lemery Tomodachi Judo
3rd Paco Amram El Mambi Judo

Male, Masters 40-50y, 90kg

1st Garfield Miller West Palm Beach Judo Academy
2nd Lee Hyde Summerlin Judo
3rd Lucky Marshall Florida School of Judo

Male, Masters 40-50y, 100kg

1st Clay Contouris Tomodachi Judo

Male, Masters +60y, 100kg

1st Alex Burgess El Mambi Judo

 

Team

| Return to Top |

 

Team Results

1st Falcon Judo 69 points (9 - 1st, 7 - 2nd, 3 - 3rd)
2nd Central Florida Judo 65 points (7 - 1st, 8 - 2nd, 6 - 3rd)
3rd Champion Martial Arts 56 points (8 - 1st, 4 - 2nd, 4 - 3rd)
4th Banzai Judo 52 points (8 - 1st, 3 - 2nd, 3 - 3rd)
5th El Mambi Judo 51 points (7 - 1st, 4 - 2nd, 4 - 3rd)
6th Florida School of Judo 50 points (5 - 1st, 7 - 2nd, 4 - 3rd)
7th Ki-Itsu-Sai Judo 45 points (7 - 1st, 3 - 2nd, 1 - 3rd)
8th Summerlin Judo 41 points (3 - 1st, 8 - 2nd, 2 - 3rd)
9th Tomodachi Judo 39 points (5 - 1st, 4 - 2nd, 2 - 3rd)
10th Vigness Judo 37 points (5 - 1st, 4 - 2nd, 0 - 3rd)

 

©2007 Florida Judo, Incorporated. All rights reserved.

Last Updated: May 12, 2007