1999 Sunshine State Games Judo - Results
Listed below are the results from 1999 Sunshine State Games (Spring Sports Festival) for Judo. This tournament was held in the Tampa Convention Center on May 22 and 23, 1999.
The Masters (Ages 30+) and Jr. Boys and Girls (Ages 6 to 16) competitions were held on May 22, 1999.
Kata and Senior Men and Women competitions were held on May 23, 1999.
This event is Florida's State Championship for Judo.
In the Senior Men divisions, there are Sankyu (lowest Brown Belt) and below and Nikyu (Middle Brown Belt) and above categories, when there was enough players to make those divisions.
Juniors
| Female
| Male
|
Seniors
| Women
| Men
|
Masters
| Female Masters
| Male Masters
|
Kata
| Kata Results
|
Junior Female
Categories
| Return to Top
|
Female 6-8 years old, 51 lbs. to 60 lbs.
1st |
Larissa Zbryski |
CFJ |
2nd |
Brenda Guzman |
CEN |
3rd |
Ana Davis |
Gold's Gym/Olympiad |
Female 6-8 years old, 71 lbs. and up
1st |
Paula Davis |
Gold's Gym/Olympiad |
2nd |
Jana Delaplante |
West Palm Beach Judo Academy |
3rd |
Daniella Brown |
Sarasota's Boys & Girls Club Judo Academy |
Female 9-10 years old, 56 lbs. to 65 lbs.
1st |
Samantha Higbee |
Daytona Judo Club, Inc. |
Female 9-10 years old, 66 lbs. to 75 lbs.
1st |
Hana Carmichael |
Gold's Gym/Olympiad |
2nd |
Yanik Labrada |
Tamiami Judo Club, Inc. |
3rd |
Angela Guzman |
CEN |
Female 9-10 years old, 76 lbs. to 85 lbs.
1st |
Chasity Mathers |
Shori-Kan Dojo |
2nd |
Michelle Myers |
Gainesville |
Female 9-10 years old, 86 lbs. and up
1st |
Brittni Bradford |
COU |
2nd |
Raquel Diaz |
Tamiami Judo Club, Inc. |
3rd |
Heidy Arias |
Budokan Judo |
Female 11-12 years old, under 70 lbs.
1st |
Kim Dau |
Not Listed |
2nd |
Cayla Keys |
Florida School of Judo |
Female 11-12 years old, 86 lbs. to 100 lbs.
1st |
Nory-Lynn Falcon |
Baragua Judo-Kai |
2nd |
Brittany Mathers |
Shori-Kan Dojo |
3rd |
Laura Guzman |
CEN |
Female 11-12 years old, 116 lbs. and up
1st |
Christina Pacheco |
Budokan Judo |
2nd |
Heather Brown |
Sarasota Boys & Girls Club Judo Academy |
Female 13-16 years old, 114 lbs. to 124 lbs.
1st |
Melanie Vega-Borja |
West Palm Beach Judo Academy |
2nd |
Johana Acuna |
Bujutsu Judo Club |
3rd |
Yaremi Labrada |
Tamiami Judo Club, Inc. |
Junior Male
Categories
| Return to Top
|
Male 6-8 years old, 45 lbs. and under
1st |
Lucio Schneider |
Baragua Judo-Kai |
Male 6-8 years old, 46 lbs. to 54 lbs.
1st |
Gabriel Labrada |
Tamiami Judo Club, Inc. |
2nd |
Alexander Graciano |
Bujutsu Judo |
3rd |
Jonathan Maciel |
Florida School of Judo |
Male 6-8 years old, 55 lbs. to 64 lbs.
1st |
Ruben Acuna |
Bujutsu Judo |
2nd |
K.C. Bradford |
COU |
3rd |
Walter Zbryski |
CFJ |
Male 6-8 years old, 65 lbs. to 74 lbs.
1st |
Keith Martinez |
USA Judo Center |
2nd |
Marcial Rodriguez |
Budokan Judo |
3rd |
Jonathan Fernandez |
Baragua Judo-Kai |
Male 6-8 years old, 75 lbs. to 90 lbs.
1st |
Jonathan Marks |
Florida School of Judo |
2nd |
Tye Stokes |
Hillard Judo |
3rd |
William Shinker |
CFJ |
Male 9-10 years old, 60 lbs. and under
1st |
Kroll Skyler |
Gold's Gym/Olympiad |
2nd |
Alex Greendale |
West Palm Beach Judo Academy |
3rd |
Brandon Novak |
Florida School of Jujitsu Studio |
Male 9-10 years old, 61 lbs. to 72 lbs.
1st |
Christopher Vera |
Golden Tiger Judo |
2nd |
Kevin Garcia |
Budokan Judo |
3rd |
Jonathan Swiantek |
Yama-Ryu Jujitsu & Judo |
Male 9-10 years old, 73 lbs. to 85 lbs.
1st |
Zachary Thompson |
Daytona Judo Club, Inc. |
2nd |
Andrew Logan |
West Palm Beach Judo Academy |
3rd |
Philip Ku |
Yama-Ryu Jujitsu & Judo |
Male 9-10 years old, 86 lbs. to 98 lbs.
1st |
Phoebus Yannetsos |
Budokan Judo |
2nd |
Timothy Jenkins |
YMC |
3rd |
Patrick Spano |
Florida School of Judo |
Male 9-10 years old, 99 lbs. to 112 lbs.
1st |
Will Turner |
Florida School of Judo |
2nd |
Hunter Hoopengarner |
Florida School of Jujitsu Studio |
Male 9-10 years old, 113 lbs. and up
1st |
Jan Carlos Sosa |
Bujutsu Judo |
Male 11-12 years old, 75 lbs. and under
1st |
Jeffrey Cortes |
Banzai Judo School |
2nd |
Justin Swiantek |
Yama-Ryu Jujitsu & Judo |
Male 11-12 years old, 76 lbs. to 90 lbs.
1st |
Miguel Labrada |
Tamiami Judo Club, Inc. |
2nd |
Don Dau |
Not Listed |
3rd |
Elliot Duran |
Budokan Judo |
Male 11-12 years old, 91 lbs. to 105 lbs.
1st |
Joshua Ladyzhensky |
Florida Judo Academy |
2nd |
Joshua Hintermister |
Gainesville YMCA Judo |
3rd |
Mario Renteria |
Tamiami Judo Club, Inc. |
Male 11-12 years old, 106 lbs. to 120 lbs.
1st |
Jonathan Gonzalez |
USA Judo Center |
2nd |
Joshua Proper |
Florida School of Judo |
3rd |
Julio Sanchez |
Budokan Judo |
Male 11-12 years old, 121 lbs. to 135 lbs.
T-1st |
George Ujueta |
Baragua Judo-Kai |
T-1st |
Orlando Cou |
Baragua Judo-Kai |
Male 11-12 years old, 135 lbs. and up
1st |
Peter Toro |
Yama-Ryu Jujitsu & Judo |
2nd |
Daniel Hernandez |
Tamiami Judo Club, Inc. |
Male 13-16 years old, 90 lbs. and under
1st |
Francisco Ujueta |
Baragua Judo-Kai |
Male 13-16 years old, 91 lbs. to 110 lbs.
1st |
Ryan Fukushima |
Leon County Judo |
2nd |
Leonardo Leite |
Baragua Judo-Kai |
3rd |
Adrian Castellanos |
Budokan Judo |
Male 13-16 years old, 111 lbs. to 122 lbs.
1st |
Kit LaBuy |
West Palm Beach Judo Academy |
2nd |
Richard Cabrera |
USA Judo Center |
3rd |
Gene Rosenthal |
Pembroke Pines Judo |
Male 13-16 years old, 123 lbs. to 131 lbs.
1st |
Dustin Fukushima |
Leon County Judo |
2nd |
Gerard Amat |
Tamiami Judo Club, Inc. |
3rd |
Tomm El-Saieh |
Budokan Judo |
Male 13-16 years old, 132 lbs. to 144 lbs.
1st |
Nelson Garcia |
Budokan Judo |
2nd |
Robert Huerta |
Florida School of Judo |
3rd |
Rafael Franjul |
Budokan Judo |
Male 13-16 years old, 145 lbs. to 160 lbs.
1st |
Joshua Shields |
Leon County Judo |
2nd |
Aramis Perez |
USA Judo Center |
Male 13-16 years old, 161 lbs. to 177 lbs.
1st |
Shawn Wright |
Leon County Judo |
2nd |
Tomas Franjul |
Budokan Judo |
Male 13-16 years old, 220 lbs. and up
1st |
Kirk Hoffman |
St. Pete Judo Club |
Senior Women
Categories
| Return to Top
|
Female Senior (Age 17 and older), 99 lbs. and under
1st |
Marisol Wetestein |
F.I.U. Self Defense and Judo Club |
2nd |
Sherri McBride |
Gold's Gym/Olympiad |
3rd |
Jennifer Downey |
Leon County Judo Club |
Female Senior (Age 17 and older), 139 lbs. and under
1st |
Maria Gallagher |
University of Florida Judo |
2nd |
Cherish Thorner |
Shori-Kan Dojo |
3rd |
Nacima Nazef |
Pembroke Pines Judo |
Female Senior (Age 17 and older), 154 lbs. and under
1st |
Chris Pupo |
F.I.U. Self Defense and Judo Club |
2nd |
Katherine Azuma |
F.I.U. Self Defense and Judo Club |
Female Senior (Age 17 and older), 172 lbs. and over
1st |
Jennifer Bacuylima |
Budokan Judo |
2nd |
Eliza Nunez |
F.I.U. Self Defense and Judo Club |
3rd |
Shera Williams |
Leon County Judo |
Senior Men
Categories
| Return to Top
|
Male Senior (Age 17 and older) Sankyu and below, 132 lbs and under
1st |
Eduardo Huerta |
Florida School of Judo |
2nd |
Masa Yamamoto |
Orlando Judo Academy |
Male Senior (Age 17 and older) Nikyu and above, 132 lbs. and under
1st |
Edwar Palomino |
Gold's Gym/Olympiad |
2nd |
Alexis Gonzales |
USA Judo Center |
3rd |
Angelus Barrio |
Miami-Dade Comm. College-North Judo |
Male Senior (Age 17 and older) Sankyu and below, 145 lbs. and under
1st |
Joseph Battle |
St. Pete Judo |
2nd |
Ricardo Acuna |
Bujutsu Judo |
Male Senior (Age 17 and older) Nikyu and above, 145 lbs. and under
1st |
Hiram Cruz |
Judo-Ryu Jacksonville |
2nd |
Ranzay Blanco |
USA Judo Center |
3rd |
Ernie Ojito |
Tomodachi Judo |
Male Senior (Age 17 and older) Sankyu and Below, 161 lbs. and under
1st |
Andy Pazo |
FIU Self Defense and Judo Club |
2nd |
Brett McGill |
Florida School of Judo |
3rd |
Darrell Richardson |
Miami-Dade Comm. College-North Judo |
Male Senior (Age 17 and older) Nikyu and above, 161 lbs. and under
1st |
Paulo Kinigo |
Not Listed |
2nd |
Vidal Arcizaga |
University of South Florida Judo |
3rd |
Ernie Fernandez |
Florida School of Judo |
Male Senior (Age 17 and older) Sankyu and below, 178 lbs. and under
1st |
Artur Rypina |
Gold's Gym/Olympiad |
2nd |
Carl Gilfillan |
West Palm Beach Judo Academy |
3rd |
Jim Schulte |
University of Florida Judo |
Male Senior (Age 17 and older) Nikyu and above, 178 lbs. and under
1st |
Nathan Newport |
University of Florida Judo |
2nd |
Jason Aldridge |
Leon County Judo |
3rd |
Shawn Blakey |
FIU Self Defense and Judo Club |
Male Senior (Age 17 and older) Sankyu and below, 198 lbs. and under
1st |
James Leon-Rosas |
University of South Florida Judo |
2nd |
Michael Wild |
Florida School of Judo |
3rd |
Davis Ho |
FIU Self Defense and Judo Club |
Male Senior (Age 17 and older) Nikyu and above, 198 lbs. and under
1st |
Richard Garcia |
Budokan Judo |
2nd |
Andrew Varga |
Gainesville |
3rd |
Paulo Castro |
Gold's Gym/Olympiad |
Male Senior (Age 17 and older) Sankyu and below, 220 lbs. and under
1st |
Robert Santiago |
Judo-Ryu Jacksonville |
2nd |
Felix Jimenez |
Florida School of Judo |
3rd |
Robert Woertz |
Florida School of Judo |
Male Senior (Age 17 and older) Nikyu and above, 220 lbs. and under
1st |
John Fiege |
Judo Ryu Jacksonville |
2nd |
Marco Valdes |
Baragua Judo-Kai |
Male Senior (Age 17 and older) Sankyu and below, 220 lbs. and over
1st |
Ernesto Jimenez |
Florida School of Judo |
2nd |
Edison Cruz |
FIU Self Defense and Judo Club |
3rd |
Kirk Hoffman |
St. Pete Judo |
Male Senior (Age 17 and older) Nikyu and above, 220 lbs. and above
1st |
Ozzie Norat |
Budokan Judo |
2nd |
Chad Miller |
Daytona Judo Club, Inc. |
Masters Female Categories
| Return to Top
|
Female Masters (30 years old and older), Medium Division
1st |
Lisa Rogers |
Not Listed |
Masters Male Categories
| Return to Top
|
Male Masters (30-39 years old), Lightweight
1st |
Ricardo Tuero |
USA Judo Center |
2nd |
Dana Caproon |
Florida School of Judo |
3rd |
Hector Gomez |
Miami-Dade Comm. College-North Judo |
Male Masters (30-39 years old), Mediumweight
1st |
Thomas Patton |
Florida School of Judo |
2nd |
Antonio Prado |
USA Judo Center |
3rd |
Paulo Castro |
Gold's Gym/Olympiad |
Male Masters (40-49 years old), Mediumweight
1st |
Alex Perez |
Florida School of Judo |
2nd |
Pierre Cazares |
USA Judo Center |
3rd |
James Delaplante |
West Palm Beach Judo Academy |
Male Masters (50 years old and older), Mediumweight
1st |
Michael Royse |
Hollywood YMCA Judo Club |
2nd |
Dennis Quinlan |
Hollywood YMCA Judo Club |
Male Masters (30-39 years old), Heavyweight
1st |
Ernesto Jimenez |
Florida School of Judo |
Male Masters (40-49 years old), Heavyweight
1st |
Marc Maciel |
Florida School of Judo |
2nd |
Robert Woertz |
Florida School of Judo |
3rd |
Hans Vogt |
Tomodachi Judo |
Kata Categories
| Return to Top
|
Nage-no-Kata Results
1st |
Tori |
Ted Zorsky |
Hollywood YMCA Judo Club |
|
Uke |
David Ellis |
Melbourne Judokai |
2nd |
Tori |
Sergio Catenazzo |
Tomodachi Judo Club |
|
Uke |
Ernie Ojito |
Tomodachi Judo Club |
Katame-no-Kata Results
1st |
Tori |
Hans Vogt |
Tomodachi Judo Club |
|
Uke |
Aaron Applebaum |
Tomodachi Judo Club |
Ju-No-Kata Results
1st |
Tori |
Melinda Szrejter |
Tomodachi Judo Club |
|
Uke |
Robin Shaw |
Tomodachi Judo Club |
2nd |
Tori |
Tomomi Morimoto |
Orlando Judo Academy |
|
Uke |
C. Doug Clark |
Orlando Judo Academy |
Kodokan Goshin Jutsu Results
1st |
Tori |
Jerry Dooley |
Jupiter Judo & Aikido Club |
|
Uke |
Ted Zorsky |
Hollywood YMCA Judo Club |
2nd |
Tori |
Robert Schreck |
Biscayne Park Judo |
|
Uke |
Ronald Gotlin |
Biscayne Park Judo |
|