[Home] [Upcoming Events] [Registration] [Clubs] [Junior Development] [Links]
[Executive Committee] [Event Results] [Promotions] [Members Listing] [Contact Information]
 

 

Sunshine State Games 2007 - Results

2007 SSG Picture 1 2007 SSG Picture 2

2007 SSG Picture 3 2007 SSG Picture 4

 

Special Awards

| Special Awards |

Juniors

| Female | Male |

Seniors

| Women | Men |

Masters

| Male Masters |

Kata

| Kata Results |

 

Special Awards

| Return to Top |

 

Most Outstanding Junior Female

Nadine Fiege Judo Ryu Jacksonville

Most Outstanding Junior Male

Tylor Ferry Florida School of Judo Inc.

Most Outstanding Senior Female

Heidy Arias Panther Judo

Most Outstanding Senior Male

Marius Pavydis Orlando Judo

Ted Zorsky Memorial (Kata) Award

Fred Hand Leon County Judo

Spirit of Tai Yosheda (technical official or referee) Award

Randy Smith Tomodachi Judo

Rene Duschene Memorial Award

Frank Phillips Imperial Dragon Judo

 

Junior Female Categories

| Return to Top |

 

Female, Age 5/6

1st Samantha Menendez Falcon Judo Club

Female, Age 7/8, Super Lightweight

1st Sarah Alzamora Florida School of Judo Inc.

Female, Age 7/8, Lightweight

1st Alexa Harkness Tallahassee YMCA Judo
2nd Natasha Stewman Summerlin Judo
3rd Lauren Carreras Florida School of Judo Inc.

Female, Age 7/8, Middleweight

1st Carolyna Puentes West Palm Beach Judo
2nd Savannah Roach No Club Listed
3rd Ashley Brinegar Central Florida Judo

Female, Age 7/8, Heavyweight

1st Natalie Santana Vigness Judo
2nd Yasmin Eltalla Budokan Judo School
3rd Michaela Martin No Club Listed

Female, Age 9/10, Lightweight

1st Ashley White Panther Judo
2nd Sarah Subko Florida School of Judo Inc.

Female, Age 9/10, Middleweight

1st Nadiene Fiege Judo Ryu Jacksonville
2nd Kelly Germain Summerlin Judo
3rd Ashley Castro White Miami Judo Academy

Female, Age 9/10, Heavyweight

1st Lynn Connor Florida School of Judo Inc.
2nd Katherine Lieby Panther Judo

Female, Age 11/12, Lightweight

1st Annamarie Perez Metro Orlando Judo Kai
2nd Jessica Alzamora Florida School of Judo Inc.
3rd Colette Hairston Orlando Judo

Female, Age 11/12, Heavyweight

1st Kayleigh Pintavalle Vigness Judo
2nd Jessica Jacobs Florida School of Judo Inc.

Female, Age 13/14, Lightweight

1st Kristina Carreras Florida School of Judo Inc.
2nd Whitney Navarro Panther Judo
3rd Ashley Rust No Club Listed

Female, Age 13/14, Lightweight

1st Brianna Padron One Dragon Judo
2nd Katie Germain Summerlin Judo
3rd Jasmine Rodriguez Central Florida Judo

Female, Age 13/14, Middleweight

1st Carina Caminero El Mambi Judo
2nd Tiona Zambrano El Mambi Judo

Female, Age 13/14, Heavyweight

1st Carly Patton El Mambi Judo
2nd Teannie Hernandez Panther Judo
3rd Yesenia Crespo El Mambi Judo

Female, Age 15/16, Lightweight

1st Nicole Padron Panther Judo
2nd Dagmay Labradon No Club Listed

Female, Age 15/16, Light Heavyweight

1st Sarah Neyra Keria Judo Club
2nd Claudia Radke Lake City Judo
3rd Amanda Trippensee Lake City Judo

Female, Age 15/16, Heavyweight

1st LaQuinta Allen Onikusu Judo Club

 

Junior Male Categories

| Return to Top |

 

Male, Age 5/6

1st Matthew Post Panther Judo
2nd Brendan Queen Florida School of Judo Inc.
3rd John Lombardo Florida School of Judo Inc.

Male, Age 7/8, Super Lightweight

1st Mikael Codinach No Club Listed
2nd Peyton Lane El Mambi Judo
3rd Antonio Amram El Mambi Judo

Male, Age 7/8, Lightweight

1st Stanford Tolbert Onikusu Judo Club
2nd Noah Nesenman Miami Judo Academy
3rd Javier Acosta Falcon Judo

Male, Age 7/8, Middleweight

1st Joeri Fiege Judo Ryu Jacksonville
2nd Logan Bryant Miami Judo Academy
3rd Andrew Castro Falcon Judo Club

Male, Age 7/8, Light Heavyweight

1st Raoul Fiege Judo Ryu Jacksonville
2nd Oscar Vaughn Central Florida Judo
3rd Hunter Schaberg Imperial Dragon Judo

Male, Age 7/8, Heavyweight

1st Matthew Vigness Vigness Judo
2nd Jared Lentz Summerlin Judo
3rd Hugh Hickman Florida School of Judo Inc.

Male, Age 9/10, Super Lightweight

1st Zachary Sherman Vigness Judo
2nd Nick Roig Vigness Judo
3rd Rayne Mejia Tampabay Judo and Aikido Dojo Inc.

Male, Age 9/10, Lightweight Division 1

1st Connor Lentz Summerlin Judo
2nd Mark Mitchell Champion Martial Arts
3rd Joseph Padron Panther Judo

Male, Age 9/10, Lightweight Division 2

1st Alejandro Menendez Falcon Judo
2nd Steven Brinegar Central Florida Judo
3rd Vincent Trinidad No Club Listed

Male, Age 9/10, Mediumweight

1st Ryan McCall Summerlin Judo
2nd Yovani Crespo El Mambi Judo
3rd Cameron Robertson Florida School of Judo Inc.

Male, Age 9/10, Middleweight

1st Noah Hyde Summerlin Judo
2nd Logan Marcum Judo Ryu Jacksonville
3rd Michael Mello Tallahassee YMCA Judo

Male, Age 9/10, Heavyweight

1st Patrick Jones Onikusu Judo Club
2nd Austin Clark Orlando Judo

Male, Age 11/12, Super Lightweight

1st Andy Alsina One Dragon Judo
2nd Gareth Norvell Orlando Judo

Male, Age 11/12, Lightweight

1st Christian Perez One Dragon Judo
2nd Harry Glasser Judo Ryu Jacksonville
3rd Jason Huertas Florida School of Judo Inc.

Male, Age 11/12, Middleweight

1st Daniel Neyra Keria Judo
2nd Alessi Taffanelli El Mambi Judo
3rd Christopher Alaynick Florida School of Judo Inc.

Male, Age 11/12, Heavyweight

1st Ricardo Menendez Falcon Judo
2nd Niko Mekantsishvili West Palm Beach Judo
3rd Alexander Alaynick Florida School of Judo Inc.

Male, Age 11/12, Super Heavyweight

1st George Chandler West Palm Beach Judo
2nd Daniel Krivenko Fitness One Center
3rd Thor Roach No Club Listed

Male, Age 13/14, Super Lightweight

1st Esteban Gomez-Rivera Miami Judo Academy
2nd Isaiah Chambers West Palm Beach Judo
3rd Daniel Pintavalle Vigness Judo

Male, Age 13/14, Lightweight

1st Eric Wortman Summerlin Judo
2nd Carlos Gomez El Mambi Judo
3rd Dakota Concepcion Panther Judo

Male, Age 13/14, Mediumweight

1st Richard Santacruz Florida School of Judo Inc.
2nd Henry Brooks Onikusu Judo Club
3rd Michael Kowalczyk Summerlin Judo

Male, Age 15/16, Super Lightweight

1st Andre Brooks Onikusu Judo Club
2nd Jesse Waryas Central Florida Judo

Male, Age 15/16, Lightweight

1st Tylor Ferry Florida School of Judo Inc.
2nd Torin Norvell Orlando Judo
3rd Darrell Sweatt West Palm Beach Judo

Male, Age 15/16, Mediumweight

1st Rolando Ruiz Budokan Judo
2nd Marcial Rodriguez No Club Listed
3rd Adam Pasternak Lake City Judo

Male, Age 15/16, Heavyweight

1st Andrew Burris Summerlin Judo
2nd Dallas Gobble Summerlin Judo

 

Senior Women Categories

| Return to Top |

 

Female, Senior Lightweight

1st Ingrid Santos Florida School of Judo Inc.

Female, Senior 60.8 to 62.6 kg

1st Heidy Arias Panther Judo
2nd Ingrid Santos Florida School of Judo Inc.
3rd Lauren Brown UF Judo

Female, Senior 64.8 to 67.8 kg

1st Tayler Middendorf Florida School of Judo Inc.
2nd Haydee Nunez El Mambi Judo Club

Female, Senior 89.6 to 112.2 kg

1st Miriam Schavff UF Judo
2nd Brittni Bradford Universal Judo
3rd Julissa Perez El Mambi Judo

 

Senior Men Categories

| Return to Top |

 

Male, Senior 60 kg

1st Michael Santos Florida School of Judo Inc.
2nd Tylor Ferry Florida School of Judo Inc.
3rd Weber Wu UF Judo

Male, Senior 66 kg

1st Chan Youn UF Judo
2nd Jeff Wenman No Club Listed
3rd Ivan Quintanella Falcon Judo Club

Male, Senior 73 kg

1st Luis Moratalla El Mambi Judo
2nd Ryan Ames West Palm Beach Judo
3rd Pedro Landarau No Club Listed

Male, Senior 81 kg

1st Marius Pavydis Orlando Judo
2nd Juan Rodriguez Central Florida Judo
3rd Andres Castro Falcon Judo

Male, Senior 90 kg

1st Timothy Therrien Florida School of Judo Inc.
2nd Dallas Gobble Summerlin Judo
3rd Erik Berda UF Judo

Male, Senior 100 kg

1st Pedro Crespo El Mambi Judo
2nd Eric Papp Florida School of Judo Inc.
3rd Leandro Guzmaraes West Palm Beach Judo

Male Senior +100kg

1st Timothy J. (T.J.) Harmeling Summerlin Judo
2nd Chad Miller Ormond Beach Judo
3rd Patrick Fitzgordon Imperial Dragon Judo

 

Masters Male Categories

| Return to Top |

 

Men's Masters 30+

1st Roland Garcia Judo Ryu Jacksonville
2nd John Barnhart Florida School of Judo Inc.

Men's Masters 30+

1st Mateo Gonzalez Shudokan
2nd Paul Dodson Florida School of Judo Inc.
3rd Chris Queen Florida School of Judo Inc.

Men's Masters Light Heavyweight

1st Nathan Hesseltine Summerlin Judo
2nd Perdo Crespo El Mambi Judo
3rd Victor Carr Not Club Listed

Men's Masters 32+, Lightweight

1st Juan Regifo No Club Listed
2nd David Roman Florida School of Judo Inc.

Men's Masters 36+, Mediumweight

1st Boris Lazo Falcon Judo
2nd Steve Tornay Budokan Judo
3rd Uwe Pfennig Not Club Listed

Men's Masters 36 to 42

1st Jesus Almora El Mambi Judo
2nd Gilbert Carreras Florida School of Judo Inc.
3rd John Constantio Florida School of Judo Inc.

Men's Masters 38+, Heavyweight

1st Francis Paso No Club Listed
2nd Rod Allen UF Judo
3rd Charlie Baker Tampabay Judo and Aikido Dojo Inc.

Men's Masters 36+, Mediumweight

1st Men's Masters 44 to 47 Light Mediumweight Tampabay Judo and Aikido Dojo Inc.
2nd Lucky Marshall Florida School of Judo Inc.

 

Kata Categories

| Return to Top |

 

Katame-no-Kata Results

1st Tori Roberto Alvarez A. Kolychkine Judo
  Uke Loie Pejic A. Kolychkine Judo

 

©2004 Florida Judo, Incorporated. All rights reserved.

Last Updated: June 29, 2007