[Home] [Upcoming Events] [Registration] [Clubs] [Junior Development] [Links]
[Executive Committee] [Event Results] [Promotions] [Members Listing] [Contact Information]
 

 

2012 Sunshine State Games/Florida Judo Inc. State Judo Championships - Results

 

Special Awards

| Special Awards |

Juniors

| Female | Male |

Seniors

| Women | Men |

Masters

| Female Masters | Male Masters |

Kata

| Kata Results |

 

Special Awards

| Return to Top |

 

Renee Duschene Award for Dedicated Service towards the Development of Judo in Florida

David J. Ellis Samurai Judo & Jujitsu

Outstanding Junior Female Judoka

Arianna Pileta-Martinez, 11-12 Female 53 kg. Somerset Panther Judo

Outstanding Junior Male Judoka

Adonis Diaz, 15-16 Male 60 kg. Budokan Judo Club

Outstanding Senior Female Judoka

Yesenia Crespo Budokan Judo Club

Outstanding Senior Male Judoka

Chris Weerts Metro Orlando Judo Kai

 

Junior Female Categories

| Return to Top |

 

Female 6 years old and under, Lightweight/Welterweight

1st Sofia Ferran Iron Fighter Judo
2nd Juliza Jack Judo & Sambo Academy

Female 6 years old and under, Bantamweight/Featherweight

1st Nicole Cancela Ki-Itsu-Sai National Training Center
2nd Ava Mesa Florida School of Judo Inc.

Female 6 years old and under, Lightweight/Welterweight over 23.0 kg.

1st Viviana Fernandez Ki-Itsu-Sai National Training Center
2nd Emily Jaspe Budokan Judo Club
3rd Natalie McMicken Summerlin Judo

Female 7 years old, Fin/Flyweight

1st Nicole Cancela Ki-Itsu-Sai National Training Center
2nd Ella Valenti TNT Academy
3rd Kaleigh James Leon County Judo

Female 7 years old, Fin/Flyweight over 24.2 kg.

1st Chloe Wagner Florida School of Judo Inc.
2nd Leila Liu Somerset Panther Judo
3rd Patricia Gonzalez Somerset Panther Judo

Female 8 years old, Fin

1st Maia Waggoner Ki-Itsu-Sai National Training Center
2nd Megan Kelly Leon County Judo
3rd Ella Valenti TNT Academy

Female 8 years old, Lightweight

1st Juliana Velasquez Somerset Panther Judo
2nd Vivian Romano Metro Orlando Judo Kai
3rd Kayla Shivers Leon County Judo

Female 8 years old, Welterweight

1st Sera Tenzek Not Listed
2nd Bianca Grande Not Listed

Female 9-10 years old, not over 30.9 kg.

1st Christiana Paccione Kodokan Judo of Cape Coral
2nd Juliana Velasquez Somerset Panther Judo
3rd Stephanie Vazquez Judo Sport Academy

Female 9-10 years old, not over 39.5 kg.

1st Tasha Cancela Ki-Itsu-Sai National Training Center
2nd Anyeline Toledo Budokan Judo Club
3rd Hannah Brooks Horizon Judo

Female 9-10 years old, over 39.5 kg.

1st Elaine Hernandez Not Listed
2nd Samantha Menendez Falcon Judo Club
3rd Jessica Alaynick Florida School of Judo Inc.

Female 11-12 years old, Lightweight

1st Erica Paccione Kodokan Judo of Cape Coral
2nd Tasha Cancela Ki-Itsu-Sai National Training Center

Female 11-12 years old, 53 kg.

1st Arianna Pileta-Martinez Somerset Panther Judo

Female 13-14 years old, Flyweight

1st Gabriela Rivera Somerset Panther Judo
2nd Kiana Lassalle TNT Academy

Female 13-14 years old, Welterweight

1st Sarah Subko Florida School of Judo Inc.
2nd Arianna Pileta-Martinez Somerset Panther Judo
3rd Mackenzie More Kodokan Judo of Cape Coral

Female 13-14 years old, Heavyweight

1st Hanna Wagner Florida School of Judo Inc.
2nd Elizabeth Yon Falcon Judo Club
3rd Aniyah Bunch Leon County Judo

Female 15-16 years old, not over 51.6 kg.

1st Carolina Herrera Not Listed
2nd Jessica Rodriguez Budokan Judo Club
3rd Luciana Miranda Not Listed

Female 15-16 years old, not over 68.9 kg.

1st Sarah Subko Florida School of Judo Inc.
2nd Zimone Giraldo American Top Team-Black Boxx

 

Junior Male Categories

| Return to Top |

 

Male 6 years old and under, Lightweight/Welterweight

1st Morgan Lehocky Not Listed
2nd Zackary Nyce Kodokan Judo of Cape Coral
3rd Diego Gonzalez Somerset Panther Judo

Male 6 years old and under, Bantamweight/Featherweight

1st Peyton Nisy TNT Academy
2nd Christopher Velazco Ki-Itsu-Sai National Training Center
3rd Keegan Russo Not Listed

Male 7 years old, Bantamweight/Featherweight #1

1st Laron Taylor Leon County Judo
2nd Anthony Celdran Budokan Judo Club
3rd Isayah Bannister Not Listed

Male 7 years old, Bantamweight/Featherweight #2

1st Caleb Russo Not Listed
2nd Joseph Parker Metro Orlando Judo Kai
3rd Joseph Welbourn Florida School of Judo Inc.

Male 7 years old, Lightweight/Welterweight

1st Rocco Vargas Ki-Itsu-Sai National Training Center
2nd Jeffrey Turaga Florida School of Judo Inc.
3rd Kyrice Jack Judo & Sambo Academy

Male 7 years old, Middleweight/Heavyweight

1st Gregory Newcomb Not Listed
2nd Randey Gil Real Judo of Naples
3rd Nathan Hernandez Not Listed

Male 8 years old, Fin

1st Joey Desmet Not Listed
2nd Marcos Johnson Kodokan Judo of Cape Coral
3rd David Anderson Horizon Judo

Male 8 years old, Heavyweight

1st Jack Canzoneri Vigness Judo
2nd Noah McMicken Summerlin Judo
3rd Steve Arnoux USA Judo Center

Male 8 years old, Welterweight

1st Dominic Rodriguez Somerset Panther Judo
2nd Nicholas Chung Metro Orlando Judo Kai
3rd Jack Canzoneri Vigness Judo

Male 8 years old, over 45.0 kg.

1st William Hudson Not Listed
2nd Yosiel Lopez Real Judo of Naples

Male 9-10 years old, Fin

1st Dylan Martin Somerset Panther Judo
2nd Marlon Gonzalez Akita Judo Academy
3rd Mauricio Mir Judo Sport Academy

Male 9-10 years old, not over 32.8 kg.

1st Gencarlo Montane Real Judo of Naples
2nd Roy Kruppa Florida School of Judo Inc.
3rd Michael Khoriakov Judo & Sambo Academy

Male 9-10 years old, not over 34.5 kg.

1st Jacob More Kodokan Judo of Cape Coral
2nd Carmelo Edwards Mambi Judo
3rd David Engel-Penaloza Florida School of Judo Inc.

Male 9-10 years old, not over 41.5 kg.

1st Victor Castellanos Budokan Judo Club
2nd Nicholas Rodriguez Somerset Panther Judo
3rd Dallas Blake Horizon Judo

Male 9-10 years old, over 41.5 kg.

1st Shemar Shorter Leon County Judo
2nd Austin Parker Metro Orlando Judo Kai
3rd Zachary Lombardo Florida School of Judo Inc.

Male 11-12 years old, Lightweight

1st Justin Acevedo Orlando Judo
2nd Nicolas Canzoneri Vigness Judo
3rd Manuel Cordoba Iron Fighter Judo

Male 11-12 years old, Flyweight

1st Joey Rawlins Not Listed
2nd Edward Ahlquist Not Listed
3rd Sebastian Alvarez Real Judo of Naples

Male 11-12 years old, Heavyweight

1st Maxwell Alaynick Florida School of Judo Inc.
2nd Lane Edelson Summerlin Judo
3rd Julian Kladov Judo & Sambo Academy

Male 11-12 years old, Featherweight

1st Charles Roche American Top Team-Black Boxx
2nd Luis Arias American Top Team-Black Boxx
3rd Elmer Eubanks III Horizon Judo

Male 11-12 years old, Lightweight #2

1st Charles Roche American Top Team-Black Boxx
2nd Rian Russo Not Listed
3rd Brian Morales Not Listed

Male 11-12 years old, Middleweight #2

1st Anthuan Cruz Falcon Judo Club
2nd Ethan Martin Somerset Panther Judo
3rd Andrew Toledo Budokan Judo Club

Male 11-12 years old, Over 60.6 kg.

1st Daniel Bass Orlando Judo
2nd Lane Edelson Summerlin Judo
3rd Leonardo Diaz Real Judo of Naples

Male 13-14 years old, not over 40.0 kg.

1st Frank Jordan Mesa Budokan Judo Club
2nd Mikael Codinach Budokan Judo Club
3rd Guy Taylor III Summerlin Judo

Male 13-14 years old, not over 47.0 kg.

1st Javier Velazco Budokan Judo Club

Male 13-14 years old, not over 53.0 kg.

1st Ryan Vargas Ki-Itsu-Sai National Training Center
2nd Anthony Codinach Budokan Judo Club

Male 13-14 years old, not over 61.2 kg.

1st Kelly McDonald Metro Orlando Judo Kai
2nd Joseph Fuentes USA Martial Arts Judo Karate-do Center

Male 13-14 years old, not over 73.9 kg.

1st James Canzoneri Somerset Panther Judo
2nd Joshua Deluca Not Listed
3rd Daniel Bass Orlando Judo

Male 15-16 years old, Fin

1st Brian Abreu Budokan Judo Club
2nd Joseph Padron Somerset Panther Judo
3rd Christopher Riley American Top Team-Black Boxx

Male 15-16 years old, Welterweight

1st Alexander Alaynick Florida School of Judo Inc.
2nd Austin Chamberlain Horizon Judo
3rd Alexander Fowlkes Not Listed

Male 15-16 years old, Flyweight

1st Ryan Vargas Ki-Itsu-Sai National Training Center
2nd Luis Abreu Budokan Judo Club
3rd Alejandro Menendez Falcon Judo Club

Male 15-16 years old, Bantanweight

1st Adonis Diaz Budokan Judo Club
2nd Jason Huertas TNT Academy
3rd Junior Valmeus Onikusu Judo Club

Male 15-16 years old, Featherweight

1st Quincy Jean Orlando Judo
2nd Jesus Martinez Summerlin Judo
3rd Jose Martinez Summerlin Judo

Male 15-16 years old, Lightweight

1st Timothy Andrews Onikusu Judo Club
2nd Christopher Alaynick Florida School of Judo Inc.
3rd Chandler George West Palm Beach Judo Academy

 

Senior Women Categories

| Return to Top |

 

Female Senior (Age 17 and older), not over 56.4 kg.

1st Amanda Shinn West Palm Beach Judo Academy
2nd Vanessa Castellanos Budokan Judo Club
3rd Jessica Rodriguez Budokan Judo Club

Female Senior (Age 17 and older), over 56.4 kg.

1st Yesenia Crespo Budokan Judo Club
2nd Rachel Kane Old School Martial Arts
3rd Natalie Nehme Metro Orlando Judo Kai

 

Senior Men Categories

| Return to Top |

 

Male Senior (Age 17 and older), Fin

1st Alejandro Menendez Falcon Judo Club

Male Senior (Age 17 and older), Bantamweight

1st Giancarlo Pinto Ki-Itsu-Sai National Training Center
2nd Tomas Perez Budokan Judo Club
3rd Nathan Laneau St. Pete Judo

Male Senior (Age 17 and older), Flyweight

1st Adonis Diaz Budokan Judo Club
2nd Oscar Rosa Not Listed
3rd Alejandro Menendez Falcon Judo Club

Male Senior (Age 17 and older), Featherweight

1st Daniel Neyra Budokan Judo Club
2nd Christopher Manuel Ki-Itsu-Sai National Training Center
3rd Darrun Mohan Ki-Itsu-Sai National Training Center

Male Senior (Age 17 and older), Lightweight

1st Chris Weerts Metro Orlando Judo Kai
2nd Joseph Stokes Haaf Not Listed
3rd Richard Santacruz Florida School of Judo Inc.

Male Senior (Age 17 and older), Welterweight

1st Bryan Acosta Not Listed
2nd Mark Tamulionis Kodokan Judo of Cape Coral
3rd Anthony Fields Leon County Judo

Male Senior (Age 17 and older), Middleweight

1st Juan Ruiz Budokan Judo Club
2nd Bryan Acosta Not Listed
3rd Pedro Crespo Mambi Judo

Male Senior (Age 17 and older), Heavyweight

1st Bryan Baiss Leon County Judo
2nd Adam Harris Summerlin Judo
3rd Josh McCormick Not Listed

 

Masters Female Categories

| Return to Top |

 

Women Masters (40 years old and older), Heavyweight

1st Rachel Kane Old School Martial Arts
2nd Stephanie Kiser Horizon Judo

 

Masters Male Categories

| Return to Top |

 

Men Masters (30 years old and older), not over 71.5 kg.

1st Floiran De Armas Mambi Judo
2nd Charles Keck American Top Team-Black Boxx
3rd Stephen Engel Florida School of Judo Inc.

Men Masters (30 years old and older), not over 80.0 kg.

1st Anthony Albano Jr. Florida School of Judo Inc.
2nd Daniel James Leon County Judo

Men Masters (30 years old and older), not over 89.4.

1st Fidel Gutierrez Not Listed
2nd Richard Henderson Florida School of Judo Inc.
3rd Robert Sharkey Tampa Bay Judo Dojo

Men Masters (40 years old and older), not over 68.7 kg.

1st Hamid Shekarchi Metro Orlando Judo Kai
2nd Victor Jimenez Budokan Judo Club
3rd Lien Anderson Horizon Judo

Men Masters (40 years old and older), not over 80.0 kg.

1st Todd Minor Summerlin Judo
2nd Elvis Castellanos Budokan Judo Club

Men Masters (40 years old and older), not over 89.9 kg.

1st John Constantino Florida School of Judo Inc.
2nd Lucky Marshall Florida School of Judo Inc.
3rd Rene Trasorras Florida School of Judo Inc.

Men Masters (40 years old and older), not over 99.0 kg.

1st Brian Germain Summerlin Judo
2nd Pedro Crespo Mambi Judo
3rd Ben Ramos Not Listed

Men Masters (40 years old and older), over 99.0 kg.

1st Timothy Stahr Not Listed

 

Kata Categories

| Return to Top |

 

Nage-no-Kata Results

1st Tori Denise Touma Florida School of Judo Inc.
  Uke Karl Deroche Florida School of Judo Inc.

Itsutsu-no-Kata Results

1st Tori Meredith Alaynick Florida School of Judo Inc.
  Uke Jeff Harrington Florida School of Judo Inc.

 

©2018 Florida Judo, Incorporated. All rights reserved.

Last Updated: April 15, 2018